Merkez Bankası’nın vatandaşı yakacak karar! Kredi kartlarından toplu kesinti yapılacak…

28 Mayıs seçimlerinin ardından görev başı yapan yeni ekonomi yönetimi, geçmiş yıllarda sürdürülen para politikalarından 180 derece farklı bir ekonomik modele geçiş yaparken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıkladığı faiz kararı ile piyasalar adeta ters köşe oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır kullandığı “Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur” ifadeleri nedeniyle ekonomistler, sıkı para politikalarında TCMB’nin fazla cüretkar adımlar atamayacağını belirtmiş olsa da, TCMB bugün açıkladığı PPK kararı ile faizleri 500 baz puan yukarı çekti.

MERKEZ BANKASI’NDAN KREDİ KARTI İÇİN YENİ UYGULAMA

Politika faizini yüzde 40’a yükselten bu karar, piyasada haftalardır beklenen 250 puanlık artışın oldukça üzerinde olması nedeniyle ekonomi dünyası tarafından ‘olumlu’ bir gelişme olarak değerlendirilirken, PPK kararının hemen ardından yapılan bilgilendirmede özellikle kredi kartlarına yönelik kullanılan ifadeler milyonlarca vatandaşta büyük bir şaşkınlık yarattı.

Türkiye’de bankalar, bireysel ve ticari kredili ürünlerinde kendi faiz oranlarını belirleyebiliyor olmalarına karşın, kredi kartı, kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarında TCMB’nin belirlediği politika faizini dikkate almak zorunda.

Bu nedenle bugün açıklanan kredi kartı kararında, kart faizleri için yeni bir istisnaya gidildi.

FAİZ ARTIŞLARI BU AY DİKKATE ALINMAYACAK

Normal şartlarda altında politika faizinin yüzde 40’a yükseliyor olması, 1 Aralık tarihi itibarıyla kredi kartı akdi faizlerinin yüzde 4.17’ye ve KMH ile nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranının ise yüzde 4.93’e yükselmesi anlamına gelecekti.

Ancak açıklanan yeni karar ile bu noktada bir istisnaya gidildi.

Merkez Bankası, PPK kararından dakikalar sonra internet sitesinden yayımladığı “Kredi Kartı Azami Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu” başlıklı bilgilendirme notu ile yapılacak artışın bir defaya mahsus olmak üzere kredi kartı faizlerini yükseltmeyeceğini belirtti.

KASIM VE ARALIK AYININ FAİZ KARARLARI TOPLU ŞEKİLDE UYGULANACAK!

2023 yılı bitene kadar kredi kartı faizlerinde değişiklik yapılmayacağını belirten TCMB, bilgilendirme notunda “Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri komisyon oranlarında yıl sonuna kadar değişim gerçekleşmeyecektir” ifadelerine yer verdi.

Bazı ekonomistler ve siyasetçiler, alınan kararın yerel seçimler öncesinde kredi kartı harcamalarına mahkum olan vatandaşların üzerindeki yükü almak amacıyla alındığını iddia etse de, kararın gerekçesi daha sonradan ortaya çıktı.

32-45 gün vadeli mevduat faizlerindeki artış hızı, Merkez Bankası’nın faiz artış hızını yakalayamadığından, söz konusu işlemin herhangi bir tercihe bakılmaksızın otomatik olarak uygulanması gerektiği belirtildi.

İlerleyen aylarda faiz artış hızının düşeceğini ve sonrasında parasal sıkılaşma sürecinin tamamlanacağını belirten TCMB, gelecek ay 250 baz puanlık faiz artışını sinyallerken, alınacak bu kararın kredi kartlarına yönelik etkisi ise bu ay alınan kararla birlikte Ocak ayından itibaren geçerli olmuş olacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIM SÜRECİNİN SONUNA YAKLAŞILDIĞINI DUYURDU

Ekonomistler, Türkiye’de faiz artırım sürecinin bir noktada tamamlanacak olmasına karşın, yüksek faizlerin uzun süre hayatımızda kalacağına ve faiz indirim serisine 2024 yılı itibarıyla başlanmasının oldukça güç olduğuna dikkat çekerken, yüksek faizler karşısında kredi kartı borçlarının rekor seviyelere yükseleceği hatırlatıldı.

2024 YILINDA KREDİ KARTI FAİZLERİ NE OLACAK?

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı akdi faizleri, gelecek ay 500 baz puanlık bir artış yapılması halinde yüzde 4.62’ye yükselerek rekor kıracak.

Bu artışın yaşanması durumunda kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranı da 5.38’e yükselmiş olacak.

Kredi kartı borcu olanları bekleyen tek kötü haber de bununla sınırlı değil. Bu faiz oranlarına ilave olarak, BSMV ve KKDF kesintileri de dahil edildiğinde kart ile alışveriş yapmak ve borç biriktirmek vatandaşlar için giderek imkansız bir hal alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x