Teknolojiyle enerji tüketimini yüzde 30’a kadar azaltıyor

Veri merkezlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanan şirket, Red Enerji ile her ölçekten işletmenin enerji tüketimini yüzde 30’a kadar azaltıyor. Sabah Gazetesinden Dilek Güngör’e konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy sürdürülebilirlik çalışmalar ve finansal sonuçları değerlendirdi

9 aylık sonuçlarınızı değerlendirir misiniz?
Nisan-eylül dönemini kapsayan yarıyıl çeyrek sonuçlarına göre, servis gelirlerimiz 20.8 milyar TL, FAVÖK 8 milyar TL olarak gerçekleşti. Mobil abone sayımız 25.4 milyona, sabit genişbant abone sayımız 1.4 milyona ulaştı. Faturalı abone ise 19.1 milyona yükseldi. Dijital kanallarımızı kullanan aylık aktif müşteri sayımız 17 milyonu aşarken, bunların aylık toplam etkileşimi 415 milyona ulaştı. Ülkemizin dijitalleşmesi için dijital altyapıların kalitesi ve yaygınlığı önem taşıyor. Bunun için mobil teknolojilerde eskiyen teknolojilerin yerini 4.5G’ye bırakması ve 5G’ye geçişin planlanması gibi adımların önceliklendirilmesi gerekiyor.

Dijital yolculuk konusunda son dönemde ne gibi girişimleriniz oldu?
‘Dijital Satış Kanalları’ konseptini devreye aldık. İşletme ve KOBİ müşterilerimizin ‘Dijital Danışman’ çözümü ile anında müşteri danışmanlarına bağlanıp soru sormasına olanak sağlıyoruz. Kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünleri herhangi bir fiziksel etkileşime gerek olmadan tamamen çevrimiçi olarak seçmesine rehberlik ediyoruz. Kurumsal müşterilere uygulama üzerinden tarife görüntüleme ve ek paket alma hizmetleri sunarken, yapay zekâ destekli otomasyonumuzla kişiye özel teklifler öneriyoruz.

13 BİNDEN FAZLA ÜRETİCİ

Sürdürülebilirlik konusunda neler yapıyorsunuz?
Operasyonlarımızdan kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra geliştirdiğimiz IoT çözümleri ile müşterilerimizin iş süreçlerini daha verimli yöneterek enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmasına katkı sağlıyoruz. Örneğin Red Enerji, klimaların uzaktan kontrol edilerek istenen dereceye otomatik ayarlanabilmesi, iç-dış aydınlatmaların tek tuşla uzaktan yönetilebilmesi, geçmişe yönelik tüketimin görülebilmesi, reaktif enerji takibinin sağlanması gibi pek çok fonksiyonu olan, uçtan uca tasarlanmış bir IoT çözümü. 400’den fazla lokasyonda kullanılıyor. Red Enerji ile her ölçekten işletmenin enerji tüketimini yüzde 30’a kadar azaltıyoruz.

Dijital Tarım projeniz var bir de…
Bu bir Dijital Tarım İstasyonu. Bu istasyon, çiftçilere tarımsal işlemlere dair sulama ve gübreleme zaman önerileri sunuyor. Toprak sıcaklığı ve nemine bağlı tohum ekim zamanı öneriyor; gübreleme, ilaçlama, budama, hasat zamanına yönelik iş planlaması yapılmasına yardımcı oluyor. Bu çözümle, üretim ve kalitede en az yüzde 25’lik artış gerçekleştirilebiliyor, üretim maliyetlerinde ise yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. İşletmelerimize hava şartlarına da bağlı olarak sulamada yüzde 20-30 verimlilik, sağladık. Bu projemizle 13 binden fazla üreticimize ulaştık.

ISLAK İMZASIZ SÖZLEŞME İMZALAMA

KOBİ ve işletmelere bu alanda ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Kurumsal müşterilerimiz baştan uca dijital bir deneyimle mobil hatlarını satın alabiliyor. Onlar için uçtan uca dijital hat satın alma ve hat taşıma kanalını da açtık. İşletmeler herhangi bir ıslak imza olmaksızın e-devlet üzerinden sözleşme imzalayabiliyor. KOBİ’lerimiz kâğıt işleri ile uğraşmadan, hattını kolayca taşıyabiliyor.

BULUTTA YENİ TEKNOLOJİLER

Bulut teknolojilerinde yeni proje var mı?
Özel Bulut, Genel Bulut ve Hibrit Bulut çözümlerimizi esnek, ölçeklenebilir ve kullandığın kadar öde modelinde müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Bulut teknolojileri sayesinde işletmeler geleneksel sistem odaları yatırımlarından kurtuluyor, artık artan ya da azalan iş hacimlerine paralel sürekli yatırım yapmak zorunda kalmıyor. Değişik lokasyonlardaki sunucuları tek bir çatı altında toplayan Sanal Sunucu hizmetimiz, işletmelere ait bilgileri, uygulamaları ve IT bileşenlerini Vodafone Veri Merkezi’nde bulunan sunuculardan oluşan yedekli bulut altyapısı üzerinde, birbirinden bağımsız ve izole olarak barındırmasını sağlıyor. Vodafone Business olarak müşterilerimizin birden çok bulut tedarikçisinden kullandığı çoklu bulut ortamını yönetmesi için tek bir yönetim ortamı sunuyoruz. Hizmetlerimizi servislere özel araçlar üzerinden 180’nin üzerinde metrik ile izliyoruz.

SİBER SALDIRI İÇİN 7/24 HİZMET

Güvenlik odağında hangi adımları atıyorsunuz?
Uçtan uca siber güvenlik çözümü sunuyoruz. Örnek vermek gerekirse; Siber Güvenlik Operasyon Merkezimiz ve uzman analistlerimizle birlikte işletmelerin 7/24 siber olaylarının izlenmesini, raporlanmasını ve gerektiğinde şüpheli olaylarına müdahale edilmesini sağlıyoruz. Güvenli Erişim Yönetimi, bir diğer deyişle PAM çözümümüzle işletmelerin yetkili hesaplarını güvende tutarak olası veri sızıntılarının önüne geçiyoruz. Güvenlik Duvarı, DDOS Atak Önleme ve diğer altyapı çözümlerimizle olası zararlı içeriklerin ve hedefli siber saldırılarının önüne geçiyoruz. Tekil sayacak olursak 150’den fazla ürün paketi ile güvenlik hizmetleri sağlıyoruz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x