Ticaret Bakanı Ömer Bolat Açıkladı: İki Aydır Durgun Olan Otomobil Piyasasında Fiyatlar Düşüyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomobil sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Sıfır kilometre otomobil fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığını ifade eden Bolat, bu durumun sadece bir başlangıç olduğunu ve yıl sonuna kadar fiyatlardaki düşüş trendinin devam edeceğini, hatta yüzde 20’lere ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ticaret Bakanlığı’nda Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Mahmut Gürcan ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Son iki aydır oldukça durgun olan ikinci el otomobil piyasası ve sıfır araçlara dair açıklamalarda bulunan Bolat, , yapılan düzenlemeler sonucu taşıt piyasasında ciddi rahatlama olduğunu belirtti.

“Fiyatlarda yüzde 15’e varan düşüş var”

Piyasada bolluk meydana geldiğini ifade eden Bolat, fiyat düşüşleriyle beraber rekabetçiliğin de yeniden kazanıldığına dikkat çekti.

‘Oto piyasasında hem 2’nci el satışlarda, hem sıfır araba satışlarında bolluk meydana geldi. Fiyatlarda yüzde 15’e varan düşüşler var. Hem ikinci el satışlarında, hem de bayiler, artık stoklardaki arabaları ortaya çıkardı. Bayiler de kampanyalara başladı. Yıl sonuna kadar sıfır araç satışlarında da kimi araç modellerine ve markalarına göre yüzde 10 ila yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık. Bu tüketicilerimiz açısından çok iyi. Piyasaların düzelmesi için ve rasyonel, istikrarlı bir şekilde işlemesi için çok iyi. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk. Rekabetle birlikte fiyat düşüşleri de beraberinde gelecek.’

“Denetimler devam edecek”

Motorlu taşıtların satım sürecindeki belirsizlik ve dalgalanma ile ilgili de bakan, olumsuz durumlara karşı gerekli adımların atılacağını söyledi.

‘Yüzde 100 haklısınız. Sermayeleriniz eriyip gidiyordu. Satışlar düşmüştü, iş yapılmaz hale gelmişti. Bir ürün sattığınızda yenisini koymak için gerekli sermayeniz eriyordu. Bu süreç geride kaldı. Ben sizlere iş birliğiniz için teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Biz de hükumet olarak, bakanlık ekibimiz olarak birlikte sizlerle yol yürüdük, çok çalıştık. Hamdolsun görevimizi bu anlamda yerine getirdik. Bundan sonra da gözümüz piyasanın üzerinde olacak. Denetlemelerimiz devam edecek. Diğer sektörlerde de bu tür oluşumlara karşı gerekeni yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x